a

İnstagram

Twitter

Copyright 2018 İlyas Bayram.
Sitemizdeki içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

09:00 - 19:00

Haftaiçi Çalışma Saatleri

0 (212) 660 06 13

Hukuki Danışmanlık Hattı

Facebook

Twitter

Instagram

Menu

Tahkim Ve Tahkim Türleri

Avukat İlyas Bayram > Tahkim Ve Tahkim Türleri

tahkimTahkim Ve Tahkim Türleri Hakkında

Tahkim, tarafların arasında çıkan uyumsuzluk nedeniyle devletin organlarına başvurmadan, aralarında seçtikleri hakemlerle sorunları çözdükleri yöntemlerdir. Buna uyumsuzluk çözümü de denilebilir. Bu uyuşmazlıkları çözen yerlere de Tahkim Kurulu denir.

 

Tahkimi gerçekleştirirken öncelikle taraflar arasında yapılan yazılı anlaşma gerekir. Bu anlaşmaya tahkim anlaşması denir. Tahkim hakemlerini seçerken serbestlik söz konusudur. Taraflar hakemi, tahkim yeri ve sürecini, zamanını, yapısını ve dilini belirleyebilirler.

1-Tahkim Türleri

  Tahkim türlerini ulusal ve uluslararası tahkim olarak ayırmak mümkündür. Ulusal tahkim, Hukuk Mahkemesi hükümlerince çözüme ulaşılan ve yabancı içermeyen tahkim türüdür. Uluslararası Tahkim ise, MTK’ ya yani Milletlerarası Tahkim Kanunu uyarınca çözümlenen tahkim türüdür.

 

2-Tahkimin Sağladığı Avantajlar

  Uyuşmazlıkların çözümünde devlet mahkemelerine kıyasla daha hızlıdır. Tahkim Merkezi aracılığıyla alınan kararlar kesindir. Temyize gidilmeden alacağın icrası sağlanır. Bu yönüyle mahkeme kararı gibi İcra Daireleri ile icra işlemi yapılmış olur. Bu icra kararının geçerli sebebi ise, 1958 yılında yapılan New York Sözleşmesi’dir. Tahkim süreci halka açık değildir. Seçilen hakemler alanlarında uzmanlardır. Tahkim doğru kararlar alındığında hem zaman hem de para tasarrufu sağlar.

Online Hukuki  Destek Almak ister misiniz?

  Telefon: 0 (212) 660 06 13
  E-Posta: mbayram@huksav.com

  Adres:  Bakırköy Adliyesi Karşısı No:9 Kat:1 Daire:1 Bakırköy – İSTANBUL

  Av. Merve Bayram

  Hızlı iletisim

  Ücretsiz danısma

   Uzmanlıklarımız

   • Kişi ve Aile Hukuku
   • Bilişim Hukuku
   • Şirketler Hukuku
   • Ticaret Hukuku
   • İş Hukuku
   • Milletlerarası Özel Hukuk
   Call Now Button